Raw Science Film Festival 2017: Open for Entry!

Submit via Film Freeway

 

The 4th annual Raw Science Film Festival is open for submission! 

The festival honors films on science and technology worldwide. Categories include fiction and non-fiction for both students and professionals. Cash prizes are awarded. Animations and infographics are welcomed. The film screening and awards ceremony takes place in December, 2017. The annual festival is eligible to be qualifier for the Academy Awards in 2018. The event is poised to continually elevate science media to the highest stages.


The logic and beauty of science and its potential impact on our world takes center stage.


 

 

 

 

JUDGES

Kip Thorne | California Institute of Technology
Stephen Wolfram | Wolfram Alpha
Colby Thomson | Good Ancestor, Social Impact Capital, Outernet
Peter Samuelson | Revenge of the Nerds, StarBright
Ann Merchant | The Science & Entertainment Exchange
Janet Ivey-Duensing | Janet’s Planet
Kim Stanely Robinson | Writer, Arthur C Clarke Center
Shelley Streeby | Writer, Arthur C Clarke Center
Erik Virree | Arthur C Clarke Center
Ann O’Dea | Silicon Republic, Inspire Fest
Rafferty Jackson | Beats by Dre
Cary Jackson | Jack Industries
Greg Srisavasdi | Hollywood Outbreak
Sheldon Brown | Director, Arthur C Clarke Center
David Brin | Writer, Arthur C Clarke Center
Shel Israel | Transformation Group
Robert Scoble | Transformation Group, Upload VR
Daniel Kammen | Science Envoy for US State Department
Z. Nagin Cox | NASA JPL, Curiosity Rover Flight Team
David Beck |US Federal Aviation Administration
Tatiana Bodrova | Producer, Space Film Industries
Yuri Lonchakov | Director, Yuri Gagarin Cosmonaut Training Center
Juan Aguilar | Scanning The End
Geoffrey Haines-Stiles | Cosmos, Passport to Knowledge
Brock Vereen | NFL, Space Games Federation
Linda Rheinstein | Space Games Federation
Jan Millsapps | Madame Mars, San Francisco State University
Michael Hartl | Astrophysicist, California Institute of Technology
Carlos Salum | Sports Council Silcon Valley
John Morris | Geeks w/Out Frontiers
Michael Potter | International Institute of Space Commerce
Bianka Hofmann | Fraunhofer MEVIS
Jon Foley, Exec Director | California Academy of Sciences
Mitchell Block | USC, AMPAS
Paul Hynek | EZ Numbers, Avatron Smart Park
Joel Hynek | Visual Effects
Jacki Morie | All These Worlds LLC
William Nix | Creative Projects Group, AMPAS, PGA
Ed Lantz | Vortex Dome
Spiros Michalakis | California Institute of Technology
Chris Carberry | Explore Mars
Mat Kaplan | The Planetary Society
Susaye Greene | Peace Prize, Simple Reminders, XPrize
Shaun Peterson | Promega
Vincent Argiro | Founder, Vital Images
Bruce Perens | Open Source Initiative
Nancy Atkinson | Universe Today
Nir Goldman | Lawrence Livermore National Lab

Awards & Prizes

There are cash prizes, trophies, and sponsor award packages.

COMPETITION CATEGORIES

Student Dramatic < 10 minutes
Student Documentary < 10 minutes
Student Dramatic > 10 minutes
Student Documentary > 10 minutes
Student Dramatic Feature > 60 minutes
Student Documentary Feature > 60 minutes

Professional Dramatic < 10 minutes
Professional Documentary < 10 minutes
Professional Dramatic > 10 minutes
Professional Documentary > 10 minutes
Professional Dramatic Feature > 60 minutes
Professional Documentary Feature > 60 minutes

Youth Dramatic < 10 minutes
Youth Documentary < 10 minutes
Youth Dramatic > 10 minutes
Youth Documentary > 10 minutes
Youth Dramatic Feature > 60 minutes
Youth Documentary Feature > 60 minutes

INDUSTRY AWARDS

Best Documentary
Best Science Fiction
Best Series (Non-Fiction)
Best Series (Fiction)
Best Technical Innovation in Media
Best Visual Effects
Best Educational Media
Best Mixed Reality Media
Kip Thorne Gravity Award for Best Depiction of a Scientific Principle
Stephen Woflram Best Technical Advisor Award
Janet Ivey Permission to Dream Award
Peter Samuelson Star Catcher Award for Best Pro-Social Media
Arthur C. Clarke Center for Human Imagination Prize in Speculative Media

 

 

Be first to comment