Raw Science Film Festival 2017: Winning Films

Congratulations Winners of Raw Science Film Festival 2017!

The 4th Annual Raw Science Film Festival was held Saturday, January 6, 2018 at the Lobero Theater in Santa Barbara featuring film screenings and red carpet award ceremony. The statuettes were 3d-printed by D-Shape with and Dagoma. (Raw Science Film Festival in Santa Barbara ‘Stokes the Imagination’)

WINNER 2017


COMPETITION

Student Dramatic < 10 minutes  | Window – Murdock Massimiliano Piozzini
Student Documentary < 10 minutes  | KCLOC – Ninaad Kulkarni
Student Dramatic > 10 minutes  | CXL – Jordan Blazak
Student Documentary > 10 minutes  | Searching For Aliens – Jasper Boon
Professional Dramatic < 10 minutes (1st)  | Sand – Arjan Brentjes
Professional Dramatic < 10 minutes (2nd)  | Einstein-Rosen – Olga Osorio
Professional Documentary < 10 minutes (1st)  | Appetite for Invasives – Emily Driscoll, Nancy Rosenthal, Gaelin Rosenwaks
Professional Documentary < 10 minutes (2nd)  | ImaValve: Seducing the Heart – Jesse van der Mark
Professional Dramatic > 10 minutes  | Humanity Needs Dreamers – Jen Myronuk
Professional Documentary > 10 minutes  | Feats of Modest Valour – Alice McDowell + Mia Mullarkey
Professional Documentary > 10 minutes  | LIGO Detection – Kai Staats
Professional Dramatic Feature  | Tangent Room – Björn Engström
Professional Documentary Feature (1st)  | It’s Not Yet Dark – Frankie Fenton
Professional Documentary Feature (2nd)  | Salam – Zakir Thaver, Omar Vandal, Anand Kamalakar
Youth Dramatic < 10 minutes  | iRony – Radheya Jegatheva  
Youth Documentary < 10 minutes  | Ocean Health – Anacapa School
Amateur Documentary < 10 minutes (1st)  | In Search of Honey Bloom – Kika Tuff
Amateur Documentary < 10 minutes (2nd)  | Keats vs Feynman – Patxi Razkin
Amateur Dramatic > 10 minutes  | Beyond- by Roberto Mantica
Amateur Documentary > 10 minutes  | Uncertainty – by Stephen Nowlin

INDUSTRY AWARDS

Best Documentary  | Unrest – Jennifer Brea
Best Science Fiction  | Star Wars: The Last Jedi – George Lucas
Best Series (Non-Fiction)  | Crowd & Cloud – Geoff Haines-Stiles
Best Series (Fiction)  | Stranger Things – Matt Duffer and Ross Duffer  
Best Technical Innovation in Media  | The Shape of Water – Mr. X, Dennis Berardi
Best Visual Effects  | Blade Runner 2049 – John Nelson
Best Educational Media  | Target Zero – Mary Posatko
Best Immersive Media  | The Beauty of Blood Flow Analaysis – Bianka Hofmann, Alexander Köhn, Mathias Neugebauer
Kip Thorne Gravity Award for Best Depiction of a Scientific Principle  | BladeRunner 2049 – Artificial Intelligence
Arthur C. Clarke Center for Human Imagination Prize in Speculative Media  | Wonder Woman – Warner Bros, Accepted by Roya Mahboob
Janet Ivey Permission to Dream Award  | Afghan Girls Robot Team
Sammy Award for Pro-Social Media  | Complicit – Heather White
Nokia Bell Labs E.A.T. Raw Science Alliance 2018  | Irony – Radheya Jegatheva

The 5th annual film festival is accepting submission until January 1, 2019.

Submit to the next festival for films completed in 2018 here.


Subscribe@Raw Science TV |Facebook@Raw Science |Twitter@RawScienceTV |YouTube@RawScience1

 

Be first to comment