Spread the love

Congratulations Winners of Raw Science Film Festival 2017!

The 4th Annual Raw Science Film Festival was held Saturday, January 6, 2018 at the Lobero Theater in Santa Barbara featuring film screenings and red carpet award ceremony. The statuettes were 3d-printed by D-Shape with and Dagoma. (Raw Science Film Festival in Santa Barbara ‘Stokes the Imagination’)


COMPETITION

Student Dramatic < 10 minutes  | Window – Murdock Massimiliano Piozzini  
Student Documentary < 10 minutes  | KCLOC – Ninaad Kulkarni  
Student Dramatic > 10 minutes  | CXL – Jordan Blazak  
Student Documentary > 10 minutes  | Searching For Aliens – Jasper Boon  
Professional Dramatic < 10 minutes (1st)  | Sand – Arjan Brentjes  
Professional Dramatic < 10 minutes (2nd)  | Einstein-Rosen – Olga Osorio  
Professional Documentary < 10 minutes (1st)  | Appetite for Invasives – Emily Driscoll, Nancy Rosenthal, Gaelin Rosenwaks  
Professional Documentary < 10 minutes (2nd)  | ImaValve: Seducing the Heart – Jesse van der Mark  
Professional Dramatic > 10 minutes  | Humanity Needs Dreamers – Jen Myronuk  
Professional Documentary > 10 minutes  | Feats of Modest Valour – Alice McDowell + Mia Mullarkey  
Professional Documentary > 10 minutes  | LIGO Detection – Kai Staats  
Professional Dramatic Feature  | Tangent Room – Björn Engström  
Professional Documentary Feature (1st)  | It’s Not Yet Dark – Frankie Fenton  
Professional Documentary Feature (2nd)  | Salam – Zakir Thaver, Omar Vandal, Anand Kamalakar  
Youth Dramatic < 10 minutes  | iRony – Radheya Jegatheva  
Youth Documentary < 10 minutes  | Ocean Health – Anacapa School  
Amateur Documentary < 10 minutes (1st)  | In Search of Honey Bloom – Kika Tuff  
Amateur Documentary < 10 minutes (2nd)  | Keats vs Feynman – Patxi Razkin  
Amateur Dramatic > 10 minutes  | Beyond- by Roberto Mantica  
Amateur Documentary > 10 minutes  | Uncertainty – by Stephen Nowlin  

INDUSTRY AWARDS

Best Documentary  | Unrest – Jennifer Brea  
Best Science Fiction  | Star Wars: The Last Jedi – George Lucas  
Best Series (Non-Fiction)  | Crowd & Cloud – Geoff Haines-Stiles  
Best Series (Fiction)  | Stranger Things – Matt Duffer and Ross Duffer  
Best Technical Innovation in Media  | The Shape of Water – Mr. X, Dennis Berardi  
Best Visual Effects  | Blade Runner 2049 – John Nelson  
Best Educational Media  | Target Zero – Mary Posatko  
Best Immersive Media  | The Beauty of Blood Flow Analaysis – Bianka Hofmann, Alexander Köhn, Mathias Neugebauer  
Kip Thorne Gravity Award for Best Depiction of a Scientific Principle  | BladeRunner 2049 – Artificial Intelligence  
Arthur C. Clarke Center for Human Imagination Prize in Speculative Media  | Wonder Woman – Warner Bros, Accepted by Roya Mahboob  
Janet Ivey Permission to Dream Award  | Afghan Girls Robot Team  
Sammy Award for Pro-Social Media  | Complicit – Heather White  
Nokia Bell Labs E.A.T. Raw Science Alliance 2018  | Irony – Radheya Jegatheva  

The 5th annual film festival is accepting submission until January 1, 2019.

Submit to the next festival for films completed in 2018 here.